Piwo Murphy's Irish Red i Stout

Advertisement



Murphy's Irish Red - intensywny i orzeźwiający
W 1865 roku James J. Murphy uwarzył piwo typu "red" i nazwał je Lady's Well Ale, na cześć "Świętego Źródełka" usytuowanego w pobliżu browaru. Chociaż nazwa piwa uległa zmianie, receptura pozostała ta sama. Murphy's Irish Red to piwo górnej fermentacji, typu ale. Charakteryzuje się bursztynowo-czerwonym zabarwieniem, niewielką ilością gazu i intensywnym smakiem. Murphy's Irish Red to piwo, które doskonale łączy w sobie orzeźwienie lagera ze smakiem piwa specjalnego.

Murphy's Irish Stout - łagodny i kremowy
Murphy's Irish Stout po raz pierwszy został uwarzony w 1889 roku jako łagodniejsza wersja portera i dzięki swojemu niezwykłemu smakowi zaczął go stopniowo wypierać. Wyjątkowy smak nowego produktu został doceniony bardzo szybko, bo już w 1892 roku zdobył on najwyższe wyróżnienie na targach Producentów Piw i Alkoholi Wysokoprocentowych w Dublinie. Murphy's Irish Red to oryginalne irlandzkie piwo górnej fermentacji, typu stout. Ma łagodny, kremowy i doskonale zbalansowany smak.


Murphy's - historia
Murphy jest zdecydowanie najpopularniejszym nazwiskiem w Irlandii. Ale jeżeli chodzi o piwo, to jest tylko jeden Murphy's. Początek dał mu James Jeremiah Murphy i jego bracia, którzy w 1856 r. powołali do życia spółkę James J. Murphy & Co.
i założyli browar Lady's Well. Nazwa browaru pochodzi od świętego źródełka usytuowanego
w jego pobliżu, z którego do dzisiaj czerpana jest woda, na bazie której powstają doskonałe piwa.



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Kaper

Advertisement


Kaper to piwo jasne, o charakterystycznym zbożowo-chlebowym aromacie, pełnym, słodkawym smaku, ciemnobursztynowej barwie i wysokiej zawartości alkoholu. Swoje unikalne cechy Kaper zawdzięcza użyciu 4 gatunków słodu, najwyższej jakości aromatycznego chmielu lubelskiego oraz wyjątkowo długiemu procesowi fermentacji i leżakowania. To właśnie wydłużenie okresu dojrzewania (nawet do jednego roku) warunkowało unikalny smak i wyjątkową moc piw jopejskich, których najlepsze cechy dziś odnajdujemy w piwie Kaper. Długotrwały proces warzenia tego doskonałego piwa wymaga pieczołowitej opieki i odbywa się jedynie małymi partiami.

Kaper dostępny jest w butelkach 0,5 l i puszkach 0,5 l.
Zawartość ekstraktu 20% wag.,
Zawartość alkoholu 8,7% obj.



Historia Kaprów Królewskich stacjonujących w Pucku stanowi niewątpliwą wartość kulturowo-historyczną miasta. Jest autentycznym i unikalnym faktem na skalę europejską. Puck był największą bazą wypadową floty kaperskiej. Kaprzy stacjonowali w Pucku już w czasach Kazimierza Jagiellończyka podczas Wojny Trzynastoletniej. Później bazę kaperską powołał w Pucku Zygmunt August w 1567. Po rozwiązaniu floty kaperskiej jako marynarki wojennej, Kaprzy nadal stacjonowali w Pucku. Puck przez wiele lat pozostawał ich niezdobytą stolicą, portem, stocznią i skarbcem.

Kim byli Kaprzy Królewscy ?

Elitą i postrachem żeglarzy na Bałtyku i Morzu Północnym, pierwszą polską "marynarką wojenną". Znani byli jako "strażnicy" interesów Korony na morzach. Byli elita finansowa wśród żeglarzy XV i XVI wieku. Byli także ulubieńcami królów (Zygmunt August i Zygmunt Stary), bywalcami salonów Dworu Artusa. Słynęli w całej Europie, np. Paweł Beneke - zdobył dla Gdańska obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny". Stanowili grupę ok. 1200 żeglarzy, posiadająca flotę ok. 30 okrętów.
Kaprowie działali pod polską banderą na podstawie królewskich "listów przypowiednich". Zachętą do działania w interesie Rzeczypospolitej była nagroda w postaci zdobyczy, której 1/10 kaprowie oddawali skarbowi. Resztą dysponowali swobodnie. Kaprowie rekrutowali się z portów nadbałtyckich, byli to głównie Niemcy, Polacy i Duńczycy.
Podlegali oni bezpośrednio Komisji Morskiej - urzędowi ustanowionemu w 1568 r. przez króla. Kaprowie działając jako "straż morska", mieli za zadanie: osłaniać wybrzeże polskie i porty oraz odcinać dostawy broni i innych towarów do Szwecji i Rosji.
W początkach XVII wieku, do czasu budowy floty królewskiej, stanowili oni jedyną siłę morską Rzeczpospolitej.

Jacy byli Kaprzy Królewscy?

wolni i niezależni - król dawał im przywileje i wolną rękę w działaniu
nieustraszeni - pokonywali wrogów na ich wodach terytorialnych np. newską flotę carską
atrakcyjni towarzysko - królowie chętnie otaczali się Kaprami, nadawali im tytuły szlacheckie
bogaci - Kaprzy oddawali królowi jedynie 1/10 wartości zdobyczy - pozostałość była ich zyskiem
awanturniczy - niebezpieczeństwo było ich żywiołem, robili zakłady, który z kaperskich kapitanów zajmie w roku najwięcej okrętów nieprzyjaciela

Piwo a marynarka (przełom XVI i XVII wieku)

W początkach XVII wieku piwo było głównym - oprócz ryb, solonej wieprzowiny i chleba - składnikiem menu marynarzy okrętów kaperskich oraz królewskich. Wiązać to należy ze znaczną rolą piwa, wśród produktów wyżywieniowych na terenie Prus Królewskich i Pomorza. Szczególną popularnością napój z pianką cieszył się w ośrodkach portowych. Natomiast ówcześnie na pozostałych terenach Rzeczpospolitej królowało wino.
Piwo, szczególnie słabe było dla mieszkańców wybrzeża bardziej produktem odżywczym, niż napitkiem. Marynarze gustowali natomiast w piwach mocnych, które warzono w znacznej ilości, szczególnie w Gdańsku. Według ordynacji floty Zygmunta III Wazy z 1628 r., dziennie na jednego marynarza w czynnej służbie przypadało 0,81 l. piwa. Napój z pianką pili nie tylko zwykli marynarze, ale i oficerowie.
W tym okresie kuchnia okrętowa bazowała na piwie. Na jego podstawie najczęściej przyrządzano piwną polewkę, czyli zupę piwną - podawaną na ciepło i zimno z chlebem, masłem i kminkiem. Piwo miało również zastosowanie przy przygotowywaniu dań rybnych oraz innych potraw.

Tapeta:





Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Fischer Tradition

Advertisement



W 1870 roku w Alzacji naliczono około 270 browarów, co świadczy o wielkich i długich tradycjach warzenia piwa. Dzisiaj Alzacja wciąż jest pierwszym regionem Francji pod względem ilości wytwarzania tego złocistego napoju . Warzy się tutaj 50% produkcji piwa produkowanego we Francji. Najlepszym sposobem na zakosztowanie alzackiego piwa jest zwiedzenie jednego z browarów.
  • Hochfelden: Météor - Tel. +33 3 88 71 73 73
  • Strasbourg : Kronenbourg - Tel. +33 3 88 27 41 58 - Fax +33 3 88 27 42 06
  • Schiltigheim : Adelshoffen - Tel. +33 3 88 83 90 20 Fischer - Tel. +33 3 33 82 00 - Fax +33 3 88 33 82 43 Schutzenberger - Tel. +33 3 88 33 14 67 Heineken - Tel. +33 3 88 19 58 00 - Fax + 33 3 88 19 58 00

Fischer Tradition jest gładkim, złożonym piwem pszeninym, o owocowym i kwiecistym zabarwieniu. Sugeruj to jako aperatif lub z zimnymi mięsami, serami i choucroute (Kiszona kapusta). Zamknięte w tradycyjny sposób ceramicznym tak zwanym "patentem", w rzeźbionej butelce o pojemności 0,65l.
Fischer (Pecheur) znajduje się w Schiltigheim w Alzacji.

Alk 6% ; Eks 13,10%.




Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Odżywcze i zdrowotne zalety piwa

Advertisement


Odżywcze i zdrowotne walory piwa zostały potwierdzone przez medycynę. Wytwarzane tylko z naturalnych składników: czystej wody, zboża i drożdży piwo jest w 96% przyswajalne przez organizm, pozwalając na zachowanie równowagi biologicznej oraz dostarczając niezbędnych protein, soli mineralnych i witamin.

Szklanka jasnego piwa ma taką wartość odżywczą jak 50 g chleba czy 90 g mięsa. Wartość kaloryczna zależy od zawartości alkoholu w piwie. Słabsze piwa to 235 kcal, mocniejsze 400 - 500 kcal na litr. Około 2/3 wartości kalorycznej piwa pochodzi z alkoholu. Drugim nośnikiem energii zawartej w tym napoju są cukry: glukoza, fruktoza, sacharoza. 1 litr piwa pokrywa dzienne zapotrzebowanie na metioninę i lizynę w 27%, walinę - w 29%, zaś fenyloanilinę aż w 46%.
Piwo zawiera białka i aminokwasy, a także witaminy z grupy B (ułatwiające procesy trawienne, regulujące przemianę materii) i przeciwutleniacze (witamina E i betakaroten - prowitamina A, obie chroniące przed zawałem). Piwo zawiera tyle protein, ile znajduje się w soku grejpfrutowym. Żelazo (zabezpieczające przed anemią), fosfor i wapń (potrzebne do wzrostu kości i zębów), potas i magnez (wspomagające metabolizm) to kolejne cenne składniki chmielowego napoju. Żywice pochodzące z szyszek chmielu mają właściwości silnie bakteriobójcze - mogą np. zwalczać bakterie odporne na antybiotyki. Występująca w piwie niacyna (witamina PP) chroni przed gruźlicą. O zaletach piwa w pielęgnacji skóry i włosów wiedzą doskonale wszystkie kobiety.
Piwo może być w niewielkich ilościach zalecane przez lekarzy przy schorzeniach przewodu moczowego, w chorobach gastrycznych (ze względu na swój skład piwo zapobiega marskości wątroby), w stanach przed i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, działa profilaktycznie zmniejszając ryzyko choroby wieńcowej i zawału. W umiarkowanych ilościach ułatwia trawienie, działa pobudzająco na apetyt, dlatego może być zalecane ludziom starszym czy rekonwalescentom.
Piwo wchłaniane jest przez organizm ok. 4 razy szybciej niż mleko. Podawane w odpowiedniej temperaturze znakomicie gasi pragnienie, gdyż jest napojem naturalnie gazowanym, powstałym w wyniku całkowicie naturalnego procesu warzenia i fermentacji. Nie zawiera obcych (sztucznych) dodatków jak substancje koloryzujące czy smakowe. Nie zawiera tłuszczów.
Piwo obniża napięcie nerwowe, redukuje stres. Przeprowadzone przez prof. L.A. Greenberga z Uniwersytetu w Yale doświadczenie wykazało, że spożycie połowy półlitrowej butelki piwa redukuje napięcie o ok. 13%, zaś wypicie całej butelki o 37%. Alkohol zawarty w piwie jest rozpuszczony, dzięki czemu następuje jego szybka asymilacja, bez obciążania organizmu. 2/3 litra piwa powoduje podniesienie stężenia alkoholu we krwi do 0,5 promila. Po upływie ok. 1 godz. stężenie to spada o 0,1 - 0,2 promila. Rozsądne, umiarkowane spożywanie piwa jest więc bezpieczne dla zdrowia, więcej - może być zalecane jako środek profilaktyczno - wspomagający w typach schorzeń opisanych powyżej.


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Smakowe Desperados

Advertisement


Desperados jest warzony w browarze Fischer położonym w Schiltigheim w pobliżu Strasburga, gdzie tradycja warzenie piwa i pasja do piwa splatają się z nowoczesnym stylem życia.
Browar Fischer powstał w 1821 r. jako rodzinny interes i zawsze dążył do tego by produkować piwa najlepszej jakości. Żeby sprostać wyszukanym gustom konsumentów Browar Fischer od początków swego istnienia poświęcał dużo uwagi innowacjom zarówno produktowym, jak i technologicznym.

Dlatego obecnie kojarzony jest z unikatowym połączeniem nowoczesnych technologii i tradycyjnych metod warzenia piwa (otwarta fermentacja, własna słodownia). Oferta Browaru Fischer łączy w sobie alzacką tradycję warzenia piwa z unikatowymi i innowacyjnymi piwami jak Desperados.
Desperados to pierwsze piwo o smaku tequili. To najdynamiczniej rozwijającą się marką specjalna w Grupie Heinekena. Już w momencie pojawienia się na francuskim rynku w 1995 r. stała się czołową marką wśród piw aromatyzowanych. Następnie podbił inne rynki zjednując sobie uznanie konsumentów w Europie i na świecie.
Desperados 15,30, zaw. alk. 5,9%


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Smakowe Freeq

Advertisement





W 2005 roku Grupa Żywiec S.A. wprowadziła na rynek pierwsze w swoim portfolio piwo smakowe – Freeq - piwo o smaku wiśniowo – malinowym.

Rok 2006 to kolejna nowość na rynku - Freeq o smaku zielonej limonki. Freeq Green Lime to piwo charakteryzujące się orzeźwiającym, świeżym smakiem.

Natomiast rok 2007 to chyba najważniejszy moment w życiu marki, która do tej pory była pozycjonowana jako inspiracja do dobrej zabawy. Piwo to było skierowane do wielkomiejskiej młodzieży - teraz przybrało zupełnie nową twarz. Nowy Freeq to pierwsza w portfelu Grupy Żywiec marka kierowana do kobiet.

Jednym z elementów nowej strategii dla marki Freeq jest również wprowadzenie nowego, jabłkowego smaku. Nowy Freeq Golden Apple to subtelne połączenie piwnej goryczki ze smakiem złocistych jabłek i nutką owocu Kalamansi. Freeq jabłkowy dostarcza przyjemnych doznań smakowych oraz poczucia orzeźwienia.

Wielbiciele piw smakowych mogą wreszcie wybierać pośród trzech oryginalnych smaków.

Freeq Lime - alk. 4,5%
Freeq Cherry - alk. 4,5%



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Leżajsk

Advertisement



W Browarze w Leżajsku produkowane jest piwo Leżajsk Pełne i Leżajsk Mocne. Leżajsk Pełne to lekkie, orzeźwiające piwo z wyraźnym aromatem chmielu i charakterystyczną goryczką. Leżajsk Mocne ma intensywniejszy smak, większą zawartość alkoholu i długo utrzymującą się pianę. Leżajsk to kultowe piwo kilku pokoleń Polaków. Pod koniec lat osiemdziesiątych, na festiwalu piosenki polskiej w Opolu zespół Wańka Wstańka i Ludojady zaśpiewał niezapomniany do dziś przebój "...takiego piwa nie pił nawet król, gul, gul Leżajski Full...". Jakość leżajskiego piwa była wielokrotnie nagradzana w konkursach piw, organizowanych przy okazji targów odbywających się w Polsce i za granicą, między innymi: Eurobeer 1995 oraz Polagra i Chmielaki. Piwa z Leżajska dostępne są w półlitrowych puszkach i butelkach.


Leżajsk Pełne 12 ,00, Alk. 5,5%
Leżajsk Mocne - 15,1% wag, alk. 7.0%



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Kujawiak

Advertisement



Piwo Kujawiak od zawsze obecne na Kujawach, jedna z najsilniejszych marek regionalnych w Polsce.

Odpowiednia mieszanka krystalicznie czystej wody ze złóż głębinowych, aromatycznego chmielu oraz dojrzewającego w słońcu złocistego jęczmienia daje piwo, które zaspokaja gusta najbardziej wymagających konsumentów. Wrażenia smakowe potęguje bursztynowy kolor piwa i wspaniała gęsta piana. Szlachetna goryczka sprawia, że każdy kufel Kujawiaka to prawdziwa przyjemność.

Piwo Kujawiak wielokrotnie zdobywało odznaczenia i wyróżnienia na najbardziej prestiżowych konkursach i targach, m.in. na Festiwalu Piwnym w Łodzi, w Krasnymstawie czy na targach Polagra. Kujawiak jest dostępny w półlitrowych puszkach, butelkach, a gastronomii w kegach.

Kujawiak - 12% wag, alk. 5,5%


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Królewskie

Advertisement



Jedna z najsilniejszych marek regionalnych w Polsce i najpopularniejsze piwo w Warszawie.

Pełny smak, złocista barwa i chmielowy aromat to tajemnice smaku Królewskiego piwa. Od pokoleń warzone w tych samych stronach na bazie tradycyjnej receptury. Królewskie to doskonały wybór dla tych, którzy cenią w życiu to co naprawdę ważne - otwartość, szacunek i przyjaźń.

W 2002 roku Królewskie zostało wyróżnione Konsumenckim Znakiem Jakości, który przyznawany jest najlepszym produktom na rynku.
W 2003 roku Królewskie zostało zwycięzcą w Otwartym Konkursie Piw, organizowanym podczas XI Jesiennego Spotkania Browarników AGRO 2003. w kategorii piwo jasne pełne. Królewskie jest dostępne w półlitrowych puszkach i butelkach, a w gastronomii w 30 litrowych kegach.

Królewskie marka związana z Warszawą jest sponsorem drużyny piłkarskiej - Legii. Dlatego Królewskie w swojej działalności marketingowej nawiązuje do Legii. Kampania "kibicuje Legii" ma na celu podkreślenie faktu, że Królewskie jest sponsorem klubu piłkarskiego "Legia Warszawa" oraz związku marki Królewskie z sympatykami stołecznego klubu. Także strony www piwa Królewskie zawierają wiele ciekawostek na temat ulubionej drużyny konsumentów piwa Królewskie.

Królewskie - 12% wag, alk. 5,5%
Królewskie Mocne - 15,1% wag, alk. 7%



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Tatra

Advertisement



Tatra to marka znana i ceniona przez piwoszy w Polsce, a jej popularność stale rośnie. Obydwie odmiany: Tatra Mocna i Tatra Pils są warzone w renomowanych browarach Grupy Żywiec. Mocne zwraca uwagę głębokim i zdecydowanym smakiem, wyraźną goryczką i piękną złocistą barwą. Ma większą zawartość alkoholu i adresowane jest głównie do dojrzałych mężczyzn o wyrobionym smaku. Tatra Pils to klasyczne piwo typu pilzneńskiego o wyraźnym aromacie i doskonałym, orzeźwiającym smaku. Oba warianty Tatry są dostępne w butelkach i puszkach 0,5 l, dystrybuowane są na terenie całego kraju i dostępne w większości sklepów sprzedających piwo.

Tatra Pils - 12% wag, alk. 6%
Tatra Mocne - 15,1% wag, alk. 7%



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Warka

Advertisement


Warka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na polskim rynku piwnym i i drugą co do wielkości marką standardową o ogólnopolskim zasięgu. O silnej pozycji Warki na krajowym rynku świadczy przyznanie tej marce tytułu "Superbrand", nazywanego również "brytyjskim oskarem marketingu" oraz obecność Warki w I polskiej edycji albumu Czołowych Marek na Polskim Rynku Superbrands 2005. Ponadto Warka znalazła się na wysokim, 24 miejscu, wśród najlepszych polskich marek w rankingu tygodnika "Wprost" i Instytutu Marki Polskiej.
Warka to piwo dla mężczyzn - smakoszy piwa, którzy cenią sobie tradycyjny smak piwa z goryczką. To prawdziwe polskie piwo, produkowane z najwyższej jakości surowców, według tradycyjnej technologii i z wykorzystaniem najlepszych osiągnięć sztuki piwowarskiej.Od ponad pięciuset lat cieszy podniebienia i zaspokaja gusta nawet najwybredniejszych smakoszy, którzy w piwie najbardziej cenią jakość, pełnię smaku, szlachetną harmonię goryczki, otrzymaną dzięki doskonale dobranej metodzie chmielenia brzeczki i mistrzowskiej sztuce warzenia piwa.
Warka dostępna jest w butelkach 0,5l i 0,65l, puszkach i czteropakach puszek 0,5l oraz w 30 litrowych kegach.

HISTORIA

Tradycje piwowarskie w Warce sięgają piętnastego wieku, kiedy Książę Mazowiecki Bolesław V zastrzega sobie wyłączność na dostawy piwa z Warki na dwór książęcy. Przekazy historyczne, legendy i utwory literackie potwierdzają fakt, iż piwo z Warki, które ceniono ze względu na jakość, smak, klarowność i kolor, gościło na stołach podczas najważniejszych obrad, uczt i biesiad. XV wiek, to okres rozkwitu piwowarstwa w całym wareckim regionie. W tym czasie aż 30 piwowarów kultywowało tam tradycje browarnicze.

Warto w tym miejscu przytoczyć zabawną anegdotę związaną z osobą nuncjusza papieskiego Gaetano, który był wielkim orędownikiem wareckiego piwa. Gdy po powrocie do Rzymu zachorował poważnie na wrzód gardła, na łożu boleści wyszeptał: "...birra di Warka". Obecni przy łożu chorego duchowni sądząc, że chodzi o jakąś nieznaną świętą, zaczęli się modlić: "Santa Birra di Warka ora pro nobis" ("święte piwo z Warki, módl się za nami"). Chory słysząc to wybuchnął śmiechem i... ozdrowiał, bowiem nękający go wrzód pękł. Dla birofilów ciekawostką jest niewątpliwie fakt, iż istnieją dowody na to, że już w IX w. mieszkańcy grodu położonego na lewym brzegu Pilicy, (przyszłe miasto Warka), na bazie jęczmienia zaczęli wytwarzać cieszący podniebienie złoty trunek.

Specjalnością warecką (oprócz piwa oczywiście) były obwarzanki piwne. Miejscowi piekarze wypiekali je z makiem i solą. Miały kształt ósemki - były dość duże i cienkie "na mały palec". Jeszcze w XIX wieku warszawscy handlarze nosili na plecach wiklinowe skrzynie z obwarzankami. Zachęcali do kupna wykrzykując: "Obwarzanki wareckie, obwarzanki piwne - przedziwne, po dwa grosze".

Piwo wareckie świetnie nadawało się nie tylko do popijania obwarzanków, ale i do... produkcji świec. "Piwne" świece woskowe były odlewane w Warce przez stulecia i używane do uroczystości kościelnych. Dla nadania charakterystycznego połysku zanurzano je w piwie.

WARKAFEST

Warka jest organizatorem dwóch dużych cyklów imprez plenerowych: WarkaFest Mistrzostwa Regionów oraz WarkaFest Słoneczny Piknik, które w tym roku odbyły się w 23 miastach w całej Polsce. Niewątpliwą atrakcją imprez była gigantyczna scenografia nawiązująca do wyposażenia dużego pokoju. Uczestnicy imprez podziwiali kilkumetrowy fotel, szafkę, stół, a na nim puszkę z piwem, telewizor - scenę, na której wystąpiły największe polskie gwiazdy - Kayah, Perfect, Patrycja Markowska, Sidney Polak, Małgorzata Ostrowska, Żuki, Big Cyc, Golden Life, Łzy oraz Kowalski.

Warka Fest Mistrzostwa Regionów to pełna emocji rywalizacja reprezentacji wybranych spośród obywateli miast i regionów. Górale przeciw Galicji, Ślązacy przeciw Wielkopolsce, Kaszubi walczyli z Pomorzanami, a Mazury podejmowały wyzwanie Kurpi. Była dramaturgia i trzymająca w napięciu do ostatnich chwil walka, ale przede wszystkim doskonała zabawa, a wśród atrakcji oprócz koncertów znakomitych polskich zespołów niezwykle efektowne pokazy sztucznych ogni ze specjalnie na ten cel przygotowanymi kompozycjami muzycznymi.

Warka Fest Słoneczny Piknik to wielka biesiada w konwencji festynu, na której doskonale bawiły się całe rodziny przy specjałach regionalnych kuchni i zdecydowanym, piwnym smaku Warki. Na każdej imprezie walka o nagrody w pełnych emocji grach, zabawach i konkursach była zacięta. A na koniec koncert gwiazd polskiej estrady, które bawiły publiczność do późnych godzin wieczornych.

Warka - alk. 5,7 %
Strong - alk. 7%


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Żywiec

Advertisement


Dla wielu Polaków synonimem piwa jest Żywiec. Marka swoją mocną pozycję zawdzięcza przede wszystkim niezmiennie wysokiej jakości produktu, szacunkowi dla historii browaru oraz kompleksowym i zakrojonym na szeroką skalę działaniom promocyjnym.

Od połowy XIX wieku piwo warzone jest niezmiennie w Żywcu, pod bacznym okiem pokoleń piwowarów. Nagradzane i przedstawiane za wzór na całym świecie, opatrzone jest oryginalną etykietą z tańczącą parą. Zawiera ona wszystkie najważniejsze elementy historycznych znaków browaru. Nie ma w Polsce drugiego takiego piwa, które od tylu lat produkowane byłoby niezmiennie pod tą samą etykietą.

Warto przypomnieć, że historia żywieckiego marketingu jest równie długa jak sama produkcja piwa warzonego w Browarze w Żywcu – sięga połowy XIX wieku. Reklamy Żywca znajdziemy w archiwalnych egzemplarzach przedwojennego "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" i "Czasu". Z tamtego okresu pochodzą również plakaty i ulotki reklamowe z Browaru w Żywcu. Ówcześnie, w eleganckich restauracjach patronackich w Warszawie i Krakowie, produkty żywieckiego browaru oferowano jako polską markę Premium.

Nawiązując do 150 – letniej historii Browaru oraz najwyższej jakości piwa Żywiec, które niezmiennie wytwarzane jest w Browarze w Żywcu powstał wyjątkowy film reklamowy „Piękna Historia”. Trwający 90 – sekund spot przedstawia w skrócie historię ostatnich 150 lat Polski, począwszy od połowy XIX wieku, poprzez lata trzydzieste, pięćdziesiąte, siedemdziesiąte, aż do czasów współczesnych.

Żywiec to marka, która wyróżnia się inteligentnymi i dowcipnymi kampaniami reklamowymi. Hasło „Prawie jak” zrobiło zawrotną karierę, na stałe wchodząc do języka polskiego. Również „Polakom gratulujemy Żywca” zagościło w mowie potocznej i stało się nośnikiem żartów.

W świadomości ludzi do dziś istnieją i są pozytywnie kojarzone takie hasła reklamowe jak „Za tych, co nad morzem” czy „Żywiec Maj Love”.

Kampanie reklamowe marki Żywiec doceniane są nie tylko przez konsumentów, ale również przez specjalistów z branży. Spoty „Prawie jak” oraz „Piękna Historia” zostały nagrodzone w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reklamy „Kreatura”. Była to już druga „Kreatura” dla spotu „Prawie jak”. Strona internetowa marki Żywiec wraz z niezwykle nowatorskim projektem „Wyślij Wiadomość” otrzymała nagrodę Eurobest (2005).

Piwo żywieckie, wraz z kolejnymi falami emigracji, wędrowało za Polakami po całym świecie, między innymi do Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Obecnie marka Żywiec stanowi 88 % eksportu wśród innych marek Grupy Żywiec. Dla wielu Polaków stała się symbolem polskości. Potwierdzają to badania znajomości marki przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą wraz z Ministerstwem Gospodarki. Żywiec zajął w nich trzecie miejsce - zarówno w rankingu polskich marek zasługujących na miano narodowych (43% wskazań), jak i pośród marek uważanych przez konsumentów za najsilniejsze i najbardziej wartościowe (39%). Natomiast w badaniach "Wprost" i Instytutu Marki Polskiej, Żywiec jest wymieniany jako trzecia najbardziej lubiana i ceniona polska marka, zaraz po Wedlu i Hortexie.

Marka Żywiec dwukrotnie otrzymała nagrodę Superbrands w polskiej edycji konkursu, którego celem jest wyłonienie najsilniejszych marek na polskim rynku. Została również wyróżniona w prestiżowej, brytyjskiej edycji Superbrands, gdzie otrzymała wyróżnienie w kategorii „Brand to watch”, czyli marki godnej uwagi. To pierwszy polski produkt, który zdobył takie wyróżnienie plasujące go wśród takich gigantów jak BBC, IBM, Nokia czy Chelsea Football Club. Jest to jedyna marka piwa, która w tym rankingu zaszła tak wysoko.

Również dwukrotnie Marka Żywiec otrzymała prestiżowy tytuł Marki Wysokiej Reputacji. Tytuł ten został przyznany w wyniku przeprowadzonych w Polsce badań reputacji marek zrealizowanych w ramach projektu Premium Brand. W roku 2007 Żywiec otrzymał tytuł w grupie marek konsumenckich, w kategorii Artykuły Spożywcze, zajmując 3 pozycję – najwyższą wśród innych nagrodzonych marek piw i alkoholi.

Żywiec, jako jedyna polska marka piwa, może pochwalić się niezwykłym, interaktywnym Muzeum Browaru Żywiec. Jest to niezwykle udany mariaż tradycji i nowoczesności. Zgromadzono tam eksponaty przybliżające sekrety produkcji piwa i obrazujące historię Browaru, Polski i marki Żywiec od XIX do XXI wieku.

Obecnie Żywiec jest konfekcjonowany w butelkach, 0,33 l, 0,5 l, i 0,65 l oraz specjalnych wytłaczanych puszkach o pojemności 0,5 l. W gastronomii Żywiec jest sprzedawany w kegach o pojemności 20, 30 i 50 l.

Żywiec - 12,5% wag, alk. 5,6 %
Żywiec Niskoalkoholowe, zaw. alk. do 1,2%



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Heineken

Advertisement


Heineken, w charakterystycznej zielonej butelce, jest jedną z najsilniejszych międzynarodowych marek piwa i jest sprzedawany prawie we wszystkich krajach świata. W Polsce Heineken jest największą marką w segmencie international premium, kojarzącą się z najciekawszymi i najbardziej spektakularnymi imprezami muzycznymi, takimi jak: Heineken Open'er Festival, Greenzone, Heineken Music Thirst - cykl imprez muzycznych mający na celu wyszukanie najbardziej utalentowanych młodych DJ.

Choć Heineken to marka nowoczesna i dynamiczna, związana z muzyką o nowoczesnych brzmieniach, ma ona też długą i pasjonującą historię. Opowieść o piwie Heineken należy rozpocząć w 1863 roku kiedy to Adrian Heineken kupił browar De Hooiberg. Browar ten był znany w Amsterdamie już od XVI stulecia. Połączenie trzech wieków tradycji i dobre zarządzanie sprawiły, że firma zaczęła się dynamicznie rozwijać. Heieneken był wówczas pionierem w zakresie postępu technicznego. Pierwszy opanował problem stabilności piw dolnej fermentacji. W 1880 jako jeden z pierwszych wprowadził urządzenia chłodnicze. Kolejną innowacją było wprowadzenie kultury drożdży (określonej jako Heineken - A stosowanej do dziś). Dokonał tego Francois Helion uczeń Ludwika Pasteura. Ponieważ Heineken obawiał się, że zazdrośni konkurenci zrobią wszystko, by poznać jej tajemnicę zdecydował się na niezwykły krok w czasach, gdy nikt jeszcze nie słyszał o szpiegostwie przemysłowym. W wielkiej tajemnicy wywiózł z Amsterdamu oryginał receptury i zdeponował setki kilometrów od domu, w szwajcarskim banku. Był prawdziwym wizjonerem, gdyż właśnie ta receptura, zapewniająca wysoką jakość piwa, okazała się jego najcenniejszym majątkiem. Już w końcu XIX wieku Heineken rozpoczął eksport piwa najpierw do Francji potem do niemal całej Europy i na Bliski wschód. Obecnie Heineken jest najsłynniejszym piwem na całym świecie, sprzedawanym w ponad 170 krajach! Zielona butelka Heinekena jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek w każdym punkcie na mapie świata.

Na polskim rynku Heineken pojawił się oficjalnie w 1994. Najpierw za pośrednictwem biura eksportowego: Heineken Polska Sp. z o. o., a od stycznia 2000 stał się częścią oferty handlowej Grupy Żywiec. Od czerwca 2001 wedle tej samej receptury Gerarda Adriaana Heinekena, przy zachowaniu najwyższych standardów browarniczych, Heineken warzony jest w browarze w Żywcu. Obecnie Heineken jest sprzedawany w następujących opakowaniach: butelka 0,65l, butelka 0,5l, butelka 0,33l oraz w puszkach 0,5l. Do punktów gastronomicznych Heinekena dostarczamy w kegach 20l i 30l.

Latem 2005 marka Heineken, wprowadziła na polski rynek, nową futurystyczną, butelkę. Butelka różni od innych piwnych opakowań, prosty wręcz ascetyczny design. W 2002 przyznano tej butelce prestiżowy tytuł "Oskara Designu". Projekt opracował młody francuski designer ORA ITO. Piwo Heineken w kolekcjonerskiej butelce dostępne będzie w wybranych klubach w największych polskich miastach. Debiut rynkowy futurystycznej butelki w Polsce jest promowany poprzez GreenZone - platformą muzyczną z elementami sztuki performansu. Imprezy GreenZone będą odbywały się w najlepszych klubach. Oprócz muzyków wywodzących się z różnych nurtów muzycznych zaprezentowane zostaną prace offowych holenderskich grafików.

Heineken od wielu lat kojarzony jest z muzyką. Sponsorowany przez markę Heineken Open'er Festival to jedna z najlepiej rozpoznawanych imprez muzycznych w kraju. Festival odwiedza z roku na rok coraz większa liczba uczestników, przyciąganych nazwiskami światowych gwiazd muzyki. W ramach Festivalu wystąpiły takie gwiazdy jak: Pink, Kosheen, Fat Boy Slim, Faithless, Snoop Dogg, The White Stripes, Lauryn Hill, Underworld, The Music.

Od roku 2005 marka Heineken jest oficjalnym sponsorem rozgrywek piłkarskich UEFA Champions League.

Heineken - 11,4% wag, alk. 5%

Tapety:




Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Grupa Żywiec

Advertisement


Grupa Żywiec powstała w grudniu 1998 roku jako efekt połączenia Zakładów Piwowarskich w Żywcu S.A., których głównym akcjonariuszem był Heineken International BV z firmą Brewpole B.V. (browary w Elblagu, Leżajsku i Warce). Była to największa fuzja w branży spożywczej w Polsce. Łączono wtedy cztery firmy, zatrudniające ponad 5.000 pracowników. Obecnie Grupa Żywiec S.A., to jeden z najważniejszych graczy na polskim rynku piwa. Świadczą o tym wyniki. W 2004 roku roczna sprzedaż Grupy po raz pierwszy w historii całej branży piwowarskiej przekroczyła ilość 10 mln hl. Warto, też wspomnieć, że ponad 100 tysięcy hl piwa produkowanego w browarch Grupy, co roku wysyłane jest za granicę. Kojarzący się z polskością Żywiec jest jedną z najważniejszych marek eksportowych. Obecnie produkcja Żywieckiego Browaru stanowi blisko 58% całości eksportu polskich marek piwa.
W skład Grupy Żywiec S.A. wchodzi 5 browarów: w Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Cieszynie. Wszystkie wyposażone są w najnowocześniejsze urządzenia i technologie, które gwarantują najwyższą jakość piwa. Każdy z Browarów wchodzących w skład Grupy posiada wdrożony i udokumentowany system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z zasadami HACCP oraz wymaganiami normy DS 3027E:2002. Grupa Żywiec posiada również własną, niezależną sieć dystrybucyjną - Żywiec Trade, będącą jedną z największych firm dystrybucyjnych działających na terenie Polski. Żywiec Trade posiada 13 oddziałów i 66 punktów dystrybucyjnych. W skład Grupy Żywiec wchodzi też utworzona na początku 2001 roku Grupa Handlowa. Powstała ona w wyniku wydzielenia ze struktury grupy działów marketingu i sprzedaży. Grupa Handlowa - jedna efektywna organizacja odpowiedzialna za marketing, promocję i wspomaganie sprzedaży wszystkich marek pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału skonsolidowanych browarów. Doświadczone siły sprzedaży docierają ze swym profesjonalnym doradztwem do ponad 50 tys. punktów sprzedaży w kanałach: detal tradycyjny, gastronomia i hurt. Obecnie w całej Grupie Żywiec zatrudnionych jest ponad 6000 osób.
Co trzecia butelka piwa kupowana w Polsce została wyprodukowana przez Grupę Żywiec S.A. Najważniejsze marki Grupy to; Żywiec, Heineken, Warka, ciemnozłocisty Strong, góralska Tatra i Królewskie. Z browaru w Leżajsku pochodzi także sprzedawany na południu Polski Leżajsk, a z Cieszyna piwo Brackie. Z kolei Specjal, o charakterystycznym głębokim smaku, oraz Kujawiak dostępne są przede wszystkim na północy kraju. Z początkiem 2005 roku w skład portfolio Grupy wchodzi także warzony w browarze w Żywcu wiśniowo - malinowy Freeq. Swoją doskonałą jakość piwo to zawdzięcza krystalicznie czystej górskiej wodzie i doświadczonym piwowarom z Browaru w Żywcu. Nic zatem dziwnego, że chociaż na rynku piwo to pojawiło się dopiero w lutym 2005, już teraz należy do czołowych marek w segmencie piw smakowych. W skład portfolio Grupy wchodzą też "Specialities" piwa różniące się od innych smakiem, kolorem i sposobem fermentacji. Specjalności piwne obecne w portfelu Grupy to piwa zagraniczne: Desperados, Paulaner, Fischer, Murphy's Irish Stout i Murphy's Irish Red a także piwa polskie: Hevelius, Kaper i Żywiec Porter.
Symbolem Grupy są gałązki chmielu zwieńczone koroną. Korona symbolizuje najwyższą jakość chmielowych szyszek, z których produkowane jest piwo oraz szacunek dla tradycyjnych receptur.


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Książ

Advertisement





Piwo oparte na wiekowej recepturze odnalezionej w podziemiach Zamku Książ. Krystalicznie czysta woda i tradycyjny proces warzenia to jego największe zalety. Ma specyficzny, atrakcyjny smak. Odznacza się wysokiej klasy klarownością.


Ekstrakt 9,4%
Alkohol 4,5%



Dostępne opakowania

Opakowania




Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Volt

Advertisement


Piwna bateria elektryzująca sklepowe półki w całej Polsce. Doskonałe źródło pozytywnej energii i dobrego humoru.

Volt Original
Volt to wysokiej jakości piwo jasne dostępne w całym kraju, które "elektryzuje" coraz większe rzesze młodych konsumentów, wprowadzając klimat dobrej zabawy. Nowoczesny wizerunek Volta odróżnia go na półce od tradycyjnych piw. Pozycjonowany w segmencie ekonomicznym oferuje też korzystną cenę, uwzględniającą ograniczone możliwości nabywcze grupy docelowej.
Ekstrakt 9%
Alkohol 4,7%


Dostępne opakowania

Opakowania


Volt Strong

Volt Strong to mocniejsze oblicze tej marki. Piwo to charakteryzuje się ciemniejszą, bursztynową barwą i wyrazistym, mocnym smakiem. Opakowanie nawiązuje do podstawowego wariantu, wyróżniając się jednak dynamiczniejszym zestawem barw, które sugerują większą moc i słodkawy smak Stronga.
Ekstrakt 13,4%
Alkohol 6,7%


Dostępne opakowania

Opakowania




Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Kasztelan

Advertisement


Kasztelan to pan swojej ziemi. To wyjątkowe piwo warzone zgodnie ze starą tradycją prawdziwych mistrzów browarnictwa. Zawsze świeże z lokalnego browaru.

Kasztelan Jasne Pełne
Jasnobursztynowa barwa, pełna klarowność, kusząca piana, intensywna goryczka i jedyna w swoim rodzaju chmielowa nuta bukietu zapachowego, a wszystko to z czystego ekologicznie terenu Mazowsza i Kujaw, z najlepszych naturalnych składników (własny słód, woda oligoceńska). Kasztelan Jasne Pełne to ulubiony trunek piwoszy szukających szlachetnego smaku i dobrej zabawy. Piwo to było wielokrotnie nagradzane medalami, w tym złotym na Ogólnopolskiej Degustacji Piwa "Chmielaki".
Ekstrakt 12,5%
Alkohol 5,7%


Dostępne opakowania

Opakowania



Kasztelan Mocne
Barwa ciemnego bursztynu, intensywna goryczka i obfita gęsta piana wraz z dużą zawartością ekstraktu i alkoholu sprawiają, że Kasztelan Mocne jest lubiany przez tych miłośników piwa, dla których ważny jest nie tylko smak, ale też moc piwa. Piwo to produkowane jest z najlepszych naturalnych składników pochodzących z terenu Mazowsza i Kujaw, jako nieodłączny składnik biesiad idealnie nadaje się do spotkań w szerszym gronie.
Ekstrakt 14,6%
Alkohol 6,8%


Dostępne opakowania

Opakowania



Kasztelan Niepasteryzowany
Czy pamiętasz ten świeży smak naturalnie niepasteryzowanego piwa?
To była przyjemność! Teraz, specjalnie dla prawdziwych smakoszy, tylko raz na 14 dni znów warzymy tradycyjnego, niepasteryzowanego Kasztelana. Żebyś mógł cieszyć się wyjątkowym smakiem najświeższego piwa. Prosto z browaru.
Ekstrakt 12,5%
Alkohol 5,7%


Dostępne opakowania

Opakowania





Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.