Advertisement
Kaper to piwo jasne, o charakterystycznym zbożowo-chlebowym aromacie, pełnym, słodkawym smaku, ciemnobursztynowej barwie i wysokiej zawartości alkoholu. Swoje unikalne cechy Kaper zawdzięcza użyciu 4 gatunków słodu, najwyższej jakości aromatycznego chmielu lubelskiego oraz wyjątkowo długiemu procesowi fermentacji i leżakowania. To właśnie wydłużenie okresu dojrzewania (nawet do jednego roku) warunkowało unikalny smak i wyjątkową moc piw jopejskich, których najlepsze cechy dziś odnajdujemy w piwie Kaper. Długotrwały proces warzenia tego doskonałego piwa wymaga pieczołowitej opieki i odbywa się jedynie małymi partiami.
Kaper dostępny jest w butelkach 0,5 l i puszkach 0,5 l.
Zawartość ekstraktu 20% wag.,
Zawartość alkoholu 8,7% obj.
Historia Kaprów Królewskich stacjonujących w Pucku stanowi niewątpliwą wartość kulturowo-historyczną miasta. Jest autentycznym i unikalnym faktem na skalę europejską. Puck był największą bazą wypadową floty kaperskiej. Kaprzy stacjonowali w Pucku już w czasach Kazimierza Jagiellończyka podczas Wojny Trzynastoletniej. Później bazę kaperską powołał w Pucku Zygmunt August w 1567. Po rozwiązaniu floty kaperskiej jako marynarki wojennej, Kaprzy nadal stacjonowali w Pucku. Puck przez wiele lat pozostawał ich niezdobytą stolicą, portem, stocznią i skarbcem.
Kim byli Kaprzy Królewscy ?
Elitą i postrachem żeglarzy na Bałtyku i Morzu Północnym, pierwszą polską "marynarką wojenną". Znani byli jako "strażnicy" interesów Korony na morzach. Byli elita finansowa wśród żeglarzy XV i XVI wieku. Byli także ulubieńcami królów (Zygmunt August i Zygmunt Stary), bywalcami salonów Dworu Artusa. Słynęli w całej Europie, np. Paweł Beneke - zdobył dla Gdańska obraz Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny". Stanowili grupę ok. 1200 żeglarzy, posiadająca flotę ok. 30 okrętów.
Kaprowie działali pod polską banderą na podstawie królewskich "listów przypowiednich". Zachętą do działania w interesie Rzeczypospolitej była nagroda w postaci zdobyczy, której 1/10 kaprowie oddawali skarbowi. Resztą dysponowali swobodnie. Kaprowie rekrutowali się z portów nadbałtyckich, byli to głównie Niemcy, Polacy i Duńczycy.
Podlegali oni bezpośrednio Komisji Morskiej - urzędowi ustanowionemu w 1568 r. przez króla. Kaprowie działając jako "straż morska", mieli za zadanie: osłaniać wybrzeże polskie i porty oraz odcinać dostawy broni i innych towarów do Szwecji i Rosji.
W początkach XVII wieku, do czasu budowy floty królewskiej, stanowili oni jedyną siłę morską Rzeczpospolitej.
Jacy byli Kaprzy Królewscy?
wolni i niezależni - król dawał im przywileje i wolną rękę w działaniu
nieustraszeni - pokonywali wrogów na ich wodach terytorialnych np. newską flotę carską
atrakcyjni towarzysko - królowie chętnie otaczali się Kaprami, nadawali im tytuły szlacheckie
bogaci - Kaprzy oddawali królowi jedynie 1/10 wartości zdobyczy - pozostałość była ich zyskiem
awanturniczy - niebezpieczeństwo było ich żywiołem, robili zakłady, który z kaperskich kapitanów zajmie w roku najwięcej okrętów nieprzyjaciela
Piwo a marynarka (przełom XVI i XVII wieku)
W początkach XVII wieku piwo było głównym - oprócz ryb, solonej wieprzowiny i chleba - składnikiem menu marynarzy okrętów kaperskich oraz królewskich. Wiązać to należy ze znaczną rolą piwa, wśród produktów wyżywieniowych na terenie Prus Królewskich i Pomorza. Szczególną popularnością napój z pianką cieszył się w ośrodkach portowych. Natomiast ówcześnie na pozostałych terenach Rzeczpospolitej królowało wino.
Piwo, szczególnie słabe było dla mieszkańców wybrzeża bardziej produktem odżywczym, niż napitkiem. Marynarze gustowali natomiast w piwach mocnych, które warzono w znacznej ilości, szczególnie w Gdańsku. Według ordynacji floty Zygmunta III Wazy z 1628 r., dziennie na jednego marynarza w czynnej służbie przypadało 0,81 l. piwa. Napój z pianką pili nie tylko zwykli marynarze, ale i oficerowie.
W tym okresie kuchnia okrętowa bazowała na piwie. Na jego podstawie najczęściej przyrządzano piwną polewkę, czyli zupę piwną - podawaną na ciepło i zimno z chlebem, masłem i kminkiem. Piwo miało również zastosowanie przy przygotowywaniu dań rybnych oraz innych potraw.
Tapeta:
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.
Wedle prośby. Pobaraszkuję trochę u Cebie na stronce. Pozdrawiam znad kufla piwa HEBAN Czeskie Budziejowice.
OdpowiedzUsuńAWER