Browar w Zwierzyncu

Advertisement


Historia produkcji piwa w Zwierzyńcu sięga końca XVI wieku i jest związana z utworzeniem Ordynacji Zamojskiej. Jako, że atrakcyjne tereny wokół Zwierzyńca przyciągały coraz to większe ilości gości z całego kraju wzrastało też zapotrzebowanie na dobre piwo... Jedynym słusznym rozwiązaniem była więc lokalna produkcja.

Prawdziwa historia browaru rozpoczyna się od 1806 roku, kiedy to założony został w Zwierzyńcu Angielski Browar. Zaczęto wówczas warzyć złociste piwo, wzorując się na najlepszych recepturach piwowarów z Wysp Brytyjskich. Pierwszym kierownikiem browaru został Anglik o nazwisku Millard, który rozpoczął produkcję "Portera" i "Piwa Angielskiego". Efektem pracy pierwszego kierownika Browaru w Zwierzyńcu była... likwidacja innych browarów w regionie, które najzwyczajniej nie wytrzymały konkurencji. Nie ma się zresztą co dziwić, piwo było wysokiej jakości, a jego popularność przeszła najśmielsze oczekiwania. "Porter" był niezłym towarem eksportowym, w latach 40-tych XIX wieku, piwo to było wysyłane nawet do Wiednia!

W 1837 r. Millarda zastąpił Cunning, też angielski piwowar. Po nim kierownicze stanowiska dzierżyli Czech Herdliczek i Anglik Buchaltet, choć ich kariery w browarze zwierzynieckim można uznać raczej za krótkie. W 1845 roku Ordynacja Zamojska oddała zakład w dzierżawę Anglikowi O. Nell Fryderykowi, bowiem koszty produkcji piwa rosły znacznie szybciej niż wydajność browaru. Fryderyk w roku 1856 znacznie rozbudował browar, który w 1870 roku został oddany w dzierżawę Kontantemu Brandtowi, produkcja piwa zaczęła wzrastać...

Do roku 1914 w browarze w Zwierzyńcu nie działo się chyba nic szczególnego, nie było znacznych zmian technicznych, a produkcja utrzymywana była na stałym, choć trochę ograniczonym poziomie. Przez osiem kolejnych lat obowiązywał zakaz produkcji piwa, którego powodem był brak surowca i kryzys gospodarczy w Polsce. Ponownie browar rozpoczął pracę w 1922 roku, nowym kierownikiem został Paweł Jóźwik. Nowa władza to i nowa wizja, Jóźwik szybko zmodernizował browar podnosząc nie tylko jego wydajność, ale i renomę. W 1939 roku browar produkował już 15 tys. hl piwa, a pracowało aż 39 osób!

W czasie wojny na terenie Roztocza miały miejsce liczne walki, dla browaru i pracowników był to ciężki okres, bowiem nikt nie wiedział, co przyniesie kolejny dzień.

Po wyzwoleniu, w 1945 roku, wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie, browar po raz kolejny zmienił władze (Samopomoc Chłopska w Zwierzyńcu). Ponadto w ciągu 9 miesięcy pojawiło się kolejno 5-u kierowników. Lata 50-te to już spokojny byt browaru, produkcja zaczęła znowu rosnąć. Mankamentem były jedynie ciągłe zmiany właściciela, a co się z tym wiąże - zmiany w zarządzaniu browarem. Wszystko zmieniło się w 1970 roku, kiedy to zwierzyniecki browar został włączony do Zakładów Piwowarskich w Lublinie, od tego czasu zapanowała stabilizacja...

*Opracowano na podstawie publikacji "Historia Browaru w Zwierzyncu 1806 - 1986. J. Kwiecinski, 1986 r."


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Browar w Lublinie

Advertisement


Historia lubelskiego browaru nierozerwalnie wiąże się z rodziną założycieli browaru - rodziną Vetterów. Założycielem browaru był urodzony w Poznaniu twórca rodzinnej fortuny Karol Rudolf Vetter (1810 – 1883). W roku 1844 za 5000 zł. nabył on opustoszałe i zdewastowane zabudowania po klasztorze O.O. Reformatorów przy ul. Bernardyńskiej 15 i na stałe zamieszkał w Lublinie. Po przeprowadzeniu odpowiednich prac remontowych i adaptacyjnych w 1845 roku otwiera destylarnię, a w 1846 browar.

Browar jako pierwszy na Lubelszczyźnie produkował piwo bawarskie, którego produkcja oparta była na nowej technologii fermentacyjnej (tzw. fermentacji dolej). Piwo bawarskie by uzyskać pełną dojrzałość, musiało być przechowywane przez 3-6 miesięcy w specjalnych pomieszczeniach o niskiej temperaturze. Zaletą tego piwa była trwałość i możliwość transportu, co umożliwiało sprzedaż poza regionem. Wyroby browarów Vettera cechowała wysoka jakość, co potwierdzają zdobyte przez browar wyróżnienia: w Lublinie na wystawie rolniczej w 1860r. list pochwalny, a na wystawie w Warszawie srebrny medal.

W początkowym okresie działalności siłą napędową zakładu był kierat na parę koni. Zakłady Vettera były największą tego typu fabryką na Lubelszczyźnie. W roku 1867 browar wyprodukował 36487 wiader piwa (wiadro = 12,299 l), co stanowiło 54,6 % ogólnej produkcji piwa w regionie, zatrudniając przy tym 18 pracowników. Browary produkują wówczas trzy gatunki piwa: porter, piwo bawarskie oraz piwo zwyczajne.

Vetter dbał o ciągłą rozbudowę i modernizację zakładu, między innymi w roku 1881 wprowadza maszynę parową, co pozwoliło w 1882 roku osiągnąć produkcję w wysokości 81880 wiader piwa.
W roku 1883 Karol Rudolf Vetter umiera, a zakład dziedziczą jego dwaj synowie August Karol (1847 – 1907) oraz Juliusz Rudolf (1854 – 1917). Kierowanie zakładem przez Augusta i Juliusza Vetterów możemy określić jako kontynuację i rozwój działalności ojca, zarówno w przypadku samych zakładów jak i działalności charytatywnej, co zapisało ich w historii jako jednych z najwybitniejszych filantropów Lubelszczyzny. Do największych zasług zalicza się wybudowanie
i wspieranie Szkoły Handlowej przy ul. Bernardyńskiej, ufundowanie gmachu szpitala dziecięcego na ul. Początkowej (obecnie S. Staszica), byli założycielami Muzeum Lubelskiego i Towarzystwa Bibliotecznego im. Hieronima Łopacińskiego, działali aktywnie i wspierali liczne inicjatywy społeczne m. in. Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności.

Ciągły rozwój zakładu pozwala im jako pierwszym na Lubelszczyźnie otworzyć w 1892 roku słodownię, gdzie produkowali słód jęczmienny do wyrobu piwa. Zakład był wyposażony w maszynę parową o mocy 6 KM oraz motor naftowy o mocy 10 KM. W roku 1901 produkcja słodu osiąga wielkość 4500 pudów (1 pud = 16,4 kg.). Słód z browaru Vettera był eksportowany m.in. do Stanów Zjednoczonych, Anglii i Belgii.

W roku 1891 Vetterowie przejmują inny lubelski browar należący do rodziny Fricków. Zakłady Vetterów były uważne za dobrego pracodawcę. Ceniono zarówno dobre warunki pracy jak i godziwe zarobki, robotnicy więc nie uczestniczyli w akcjach protestacyjnych, częstych w innych przedsiębiorstwach lubelskich. Wszyscy, którzy w zakładach Vetterów przepacowali powyżej trzech lat, otrzymywali premie w postaci imiennych książeczek kasy oszczędnościowej z odpowiednią wpłatą.

W 1907 roku, po śmierci Augusta, jedynym właścicielem browaru zostaje Juliusz Karol Vetter. Jako jedyny browar na Lubelszczyźnie utrzymuje produkcję w czasie wojny. Juliusz Karol Vetter umiera w roku 1917 pozostawiając w testamencie znaczące środki na cele społeczne
i darowizny. W opisie pogrzebu Vettera („K. Lub” 1918) czytamy: „W pogrzebie J. Vettera brały udział tłumy osób, wśród których były reprezentowane wszystkie sfery i żal serdeczny doprowadzał na miejsce wiecznego spoczynku jednego z prawdziwych obywateli kraju”.

Browar przejmuje żona zmarłego Bronisława Vetter. Przekazuje ona zarząd nad zakładami swojemu bratu Tadeuszowi Karszo-Siedlewskiemu, który w roku 1927 zostaje właścicielem browaru. Okres ten to dalszy rozwój browaru, który rozprowadza piwo poprzez przedstawicieli
w Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Lwowie, Lublinie, Łodzi, Toruniu, Warszawie i Wilnie. W roku 1945 Browar produkował 12 tys. hl piwa rocznie.

Nowoczesny browar wchodzący w skład Perła – Browary Lubelskie SA powstał w roku 1912 pod nazwą „Browar Parowy Jeleń”, a ul. Kunickiego, przy której browar ma swoją siedzibę, nosiła wówczas nazwę ul. Bychawskiej. Swoją nazwę browar najprawdopodobniej przyjął po ówczesnym herbie guberni lubelskiej – jeleniu. Umiejscowienie browaru nie było przypadkowe. Była to rozwijająca się dzielnica lubelskiego przemysłu, pozwalało to na łatwy dostęp do kolei żelaznej. W pobliżu browaru, przy rzece Czerniejówce znajdowały się stawy, z których zimą pobierano lód do chłodzenia piwa w procesie fermentacji i dojrzewania.
Założycielem browaru był pochodzący z jednej z najbogatszych rodzin żydowskich Lublina Hersz Jojna Zylber. Dzięki „Browarowi Parowemu Jeleń”, Lubelszczyzna po guberni warszawskiej i piotrkowskiej zajmowała trzecie miejsce w produkcji piwa w Królestwie. Już wtedy Lubelszczyzna była znana z produkcji najwyższej jakości chmielu, mając 64% w skali całego kraju. Właśnie dzięki powszechnej uprawie chmielu i jęczmienia Lubelszczyzna stwarzała dobrą perspektywę dla rozwoju browarów. Browar Parowy Jeleń produkował piwo zwyczajne i piwo koszerne. Piwa te były sprzedawane na terenie całego kraju oraz były eksportowane.

W okresie I Wojny Światowej w browarze wstrzymano produkcję. Dalszy okres to ciągły rozwój browaru, który rozmiarami swojej produkcji przewyższa nawet browar Vetterów.

W okresie II Wojny Światowej browar przechodzi w ręce okupanta a rodzina Zylberów zostaje zamknięta w getcie. Okupację przeżył jedynie syn H. J. Zylbera, który po wyzwoleniu przyjął nazwisko Stefan Jankowski i z nadzieją na odzyskanie swoich praw przez jakiś czas prowadzi browar. W roku 1945 browar produkował 8 tys. hl piwa/rok, znajdując się pod zarządem przymusowym.

W roku 1948 nastąpiło upaństwowienie Browaru, który razem z Browarem Vettera wszedł w skład Lubelskich Zakładów Piwowarsko – Słodowniczych w Lublinie, które następnie w roku 1963 przemianowano na Lubelskie Zakłady Chmielarsko-Piwowarskie, a w roku 1974 przemianowano z kolei na Zakłady Piwowarskie Lublinie.


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Miller Genuine Draft

Advertisement




Miller Genuine Draft powstało w 1986 roku jako zaprzeczenie tradycyjnych piw, które cechuje gorzkawy smak. Dzięki specjalnej technologii filtracji nie wymaga pasteryzacji i smakuje jak piwo nalewane prosto z beczki (ang. "genuine draft"). Jako lekkie, orzeźwiające piwo stanowi doskonałe uzupełnienie imprez. Polecane dla wszystkich tych, którzy lubią zabawę i poszukują nowych wrażeń. W klubach na całym świecie Millera pijemy tylko z butelki. Piwo dostępne jest w bezzwrotnej butelce 0.33 l.

zaw. alkoholu: 4,7 proc.
zaw. ekstraktu: 11,2 proc.

  • Miller Genuine Draft to wyśmienity, delikatny smak, nieomal pozbawiony goryczy.
  • Miller Genuine Draft smakuje najlepiej prosto z butelki.
  • Miller Genuine Draft to piwo dla tych, którzy kochają dyskoteki, kluby taneczne i odwiedziny w pubach.

Reklama TV 1. Miller Downhill



2. Miller



3. Obejrzyjcie to !!! dla mnie rewelacja






Dostępne opakowania:

rodzaj: Butelka bezzwrotna
zawartość: 0,33 l
opakowanie zbiorcze: karton x 24








rodzaj: sześciopak
zawartość: 6x butelka 0,33 l
opakowanie zbiorcze: sześciopak x4








 

rodzaj: karton
zawartość: 24x butelka 0,33l










zobacz też www.themillerway.pl


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

Piwo Peroni Nastro Azzurro

Advertisement



Peroni Nastro Azzurro to piwo, jakiego jeszcze w Polsce nie było: stylowa włoska marka, kwintesencja pasji, kunsztu i wyrafinowanej elegancji. U jej podstaw leży idea "la bella figura" - piękna przejawiającego się w stylu życia, zachowaniu i wyznawanych wartościach. Jak najlepsze włoskie marki w dziedzinie stylu i designu, tak Peroni Nastro Azzurro wnosi do świata piwa całkowicie nową jakość.
zaw. ekstraktu: 11,7 proc.

W szlachetnie wyglądającej butelce kryje
się wyjątkowe piwo premium o niezwykle orzeźwiającym smaku, które wyzwala prawdziwie włoskiego ducha - naturalne
piękno i elegancję.
  • Peroni Nastro Azzurro to całkowicie nowa propozycja dla miłośników piękna i elegancji wyrażonych w idei "la bella figura"
  • Peroni Nastro Azzurro to prawdziwa ikona włoskiego stylu
  • Peroni Nastro Azzurro to wyjątkowo orzeźwiające piwo warzone przy użyciu najszlachetniejszych składników

Reklama TV

1. Peroni Nastro Azzurro



2. Peroni Beer "Nastro Azzurro"



3. Peroni Nastro Azzuro Calendario



4. Festa Nastro Azzurro




Dostępne opakowania:

rodzaj: Butelka bezzwrotna
zawartość: 0,33 l
opakowanie zbiorcze: karton x 24








rodzaj: puszka
zawartość: 0,5 l









rodzaj: karton
zawartość: 24x butelka 0,33l









rodzaj: keg
zawartość: 30 l










zobacz też www.peroniitaly.com



Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.