Advertisement
Browar Dojlidy w Białymstoku.
Słowo "Dojlidy" pochodzi prawdopodobnie od nazwy plemienia Bałtów zamieszkującego przed wiekami północno-wschodnie rejony naszego kraju. Obecnie to nazwa dzielnicy Białegostoku - najstarszego punktu osadniczego miasta.
Duży zakład piwowarski, jak wynika z akt archiwów oraz inwentarza spisanego po śmierci właściciela browaru - hetmana Jana Klemensa Branickiego, został wzniesiony w Dojlidach w roku pańskim 1768.
Dlatego też za datę powstania Browaru Dojlidy przyjmuje się rok 1768.
Jego właścicielami były najznamienitsze rody polskie: Branickich, Radziwiłłów i Lubomirskich.
Żubr - król puszczy
Pod koniec lat dwudziestych browar dojlidzki był liczącym się na mapie gospodarczej Polski przedsiębiorstwem. Zajmował siódme miejsce pod względem produkcji i był największym tego typu zakładem na wschodzie kraju. Piwo dojlidzkie sprzedawane było w 40 składach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej m. in.: w Grodnie, Brześciu, Wilnie, Słonimie, Baranowiczach. Sprzedawano je również w Warszawie - "twierdzy" warszawskiego browaru Haberbuscha.
Oprócz szlacheckiego pochodzenia i bogatej tradycji, ważnym elementem, który wpływał na kształtowanie marki "Dojlidy" była ekologia. Browar Dojlidy - położony na skraju trzech Narodowych Parków Krajobrazowych: Puszczy Białowieskiej, Puszczy Augustowskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej, we wszelkich przekazach podkreślał czystość rodzinnego regionu i wpływ środowiska na jakość produktów. Browar Dojlidy utożsamia się z Puszczą Białowieską - pierwszym parkiem narodowym założonym w 1947 roku, związanym silnie z historią żubra - króla puszczy.
Kalendarium
XVII w
W XVII wieku właścicielem dóbr dojlidzkich był najpierw Jan Piotr Sapieha herbu Lis - "sławny w XVII wieku bohatyr", który w domu otrzymał wychowanie na wskroś rycerskie. Później syn Jana Piotra Sapieha - Andrzej Stanisław Sapieha, starosta ryski, kasztelan trocki i wileński, poseł na Sejm 1623 roku, "komisarz od układów o pokój ze Szwedami", sprzedał w 1622 r. Dojlidy swemu ojczymowi - Fiabianowi Rudzkiemu. Z kolei od Fabiana Rudzkiego majątek dojlidzki nabył Krzysztof Radziwiłł - książę na Birżach i Dubinkach, który oddał posiadłość z dworem w dzierżawę pewnemu pisarzowi ariańskiemu Samuelowi Przypkowskiemu. Następnym właścicielem majątku był Jan Mierzeński - arian, który w 1698 r. sprzedał Branickim prawo zastawne na folwarku Dojlidy z 6 przyległymi wsiami. W rękach rodziny Branickich Dojlidy
pozostały do XIX wieku.
1768 r.
Tę datę przyjmuje się za datę powstania browaru dojlidzkiego. Duży zakład piwowarski, jak wynika z akt archiwów i inwentarza spisanego po śmierci Jana Klemensa Branickiego, został wzniesiony w Dojlidach w 1768 roku.
1891 r.
Majątek dojlidzki zmienił właściciela i znalazł się w rękach
hrabiowskiego rodu Rüdigerów. Z ich inicjatywy, na miejscu dawnego dworu, został zbudowany pałacyk w stylu klasycznym. Pałac otaczał 26-hektarowy park. Nieopodal pałacu zbudowano browar parowy, który miał przynosić pokaźne zyski.
1915 r.
Podczas I wojny światowej majątek dojlidzki nie uległ zniszczeniu. Niestety w 1915 roku Rosjanie wywieźli z browaru dojlidzkiego wszystkie urządzenia browarnicze.
1919 r.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, generalnemu administratorowi dóbr dojlidzkich baronowi Rudolfowi von Brandstein, dzięki różnym nieformalnym koneksjom z ówczesnymi władzami, udało się uzyskać zezwolenie na odbudowę browaru. Zezwolenie na odbudowę otrzymano pomimo tego, że właścicielka majątku dojlidzkiego - Zofia mieszkała na stałe w Berlinie i nie przyjęła obywatelstwa polskiego, a Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych, na mocy ustawy o reformie rolnej, wydał 30 grudnia 1919 r. decyzję o przejęciu majątku pod zarząd państwowy. Zarządzenie to jednak nigdy nie weszło w życie, a majątek w dalszym ciągu był rękach baronowej.
1921 r.
W niejasnej sytuacji prawnej baronowa Zofia z Kruzenszternów Rüdiger i jej plenipotent intensywnie eksploatowali dobra dojlidzkie, a zwłaszcza ich tereny leśne. W 1921 roku baronowa sprzedała cały majątek za 5 milionów marek niemieckich Bankowi Dyskontowemu w Warszawie i Polsko-Amerykańskiemu Bankowi Ludowemu w Krakowie. Następnie cały majątek sprzedano księciu Jerzemu Rafałowi Lubomirskiemu z Przeworska.
W końcu lat dwudziestych browar dojlidzki był liczącym się na mapie gospodarczej Polski przedsiębiorstwem - zajmował siódme miejsce pod względem produkcji i był największym tego typu zakładem na wschodzie kraju. Piwo dojlidzkie sprzedawane było aż w 40 składach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w Grodnie, Brześciu, Wilnie, Słonimie, Baranowiczach i innych oraz w Warszawie, zdawałoby się w "twierdzy" warszawskiego browaru Haberbuscha.
W okresie międzywojennym browar dojlidzki osiągał roczną wysokość produkcji ok. 75 000 hl piwa i zatrudniał ok. 150 pracowników. Dobra dojlidzkie znajdowały się we władaniu Lubomirskich do 1939 r.
1944 r.
W czasie II wojny światowej w browarze dojlidzkim piwo warzyli Niemcy, którzy zniszczyli browar w roku 1944.
12.02.1948 r.
Browar dojlidzki zostaje przejęty przez państwo.
1954 r.
Po wojnie browar został uruchomiony dopiero w 1954 roku i wszedł w skład Białostockich
Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych w Białymstoku. W dawnym browarze umieszczono początkowo rozlewnię piwa, a następnie odbudowano ciąg produkcyjny i wznowiono produkcję piwa.
1969 r.
Browar wszedł w skład Zakładów Piwowarskich Sp. z o.o. obejmujących również browary w Suwałkach i Łomży.
30.04.1993 r.
Zakłady Piwowarskie Sp. z o.o. w Białymstoku zdobyły Złoty Medal za piwo ciemne mocne "Porter Dojlidy" i Złoty Medal za piwo jasne mocne "Magnat Dojlidy" na VI Festiwalu Piw Polskich w Łodzi.
1994 r.
Zakłady Piwowarskie Sp. z o.o. w Białymstoku zdobyły tytuł Piwo Roku 1993 dla piw "Dojlidy Złote" i "Dojlidy Magnat" w Klubie Piwnym
w Piwnicy pod Jaszczurami w Krakowie.
1996 r.
W grudniu 1996 roku większościowym udziałowcem Zakładów Piwowarskich Sp. z o.o. w Białymstoku został niemiecki koncern piwowarski Binding Brauerei z Frankfurtu, który w 2002 roku zmienił nazwę na Radeberger Gruppe A.G.
03.03.1997 r.
W marcu 1997 roku została zmieniona nazwa Zakładów Piwowarskich Sp. z o.o. w Białymstoku na Browar Dojlidy Sp. z o.o..
W latach 1997 - 1999 przeprowadzono modernizację Browaru Dojlidy Sp. z o.o., uruchomiono nową warzelnię, stację filtracji piwa, linie rozlewnicze - puszkową, butelkową i kegową, laboratoria, magazyn wyrobów gotowych.
27.03.2000 r.
W Teatrze Wielkim w Warszawie podczas Jubileuszu X-lecia Krajowej Izby Gospodarczej Browar Dojlidy Sp. z o.o. odebrał z rąk Premiera
Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Buzka certyfikat nadający mu status Założyciela Akademii Marek za markę "Dojlidy". W przeprowadzonym przez Instytut Marki Polskiej badaniach "Najlepsze marki w Polsce" "Dojlidy" znalazły się w pierwszej piątce w kategorii "Piwo".
04.02.2003 r.
W dniu 04.02.2003 r. Kompania Piwowarska S.A., której akcjonariuszami byli Euro Agro Centrum S.A. i South African Breweries Ltd. nabyła większościowy pakiet udziałów Browaru Dojlidy Sp. z o.o.. W skład spółki wchodziły: Lech Browary Wielkopolski i Tyskie Browary Książęce. Kompania Piwowarska S. A. to jedna z największych i najnowocześniejszych spółek piwowarskich w Polsce.