Browar w Warce

Historia Browaru

Tradycje piwowarskie w Warce sięgają piętnastego wieku, kiedy Książę Mazowiecki Bolesław V zastrzega sobie wyłączność na dostawy piwa z Warki na dwór książęcy. Przekazy historyczne, legendy i utwory literackie potwierdzają fakt, iż piwo z Warki, które ceniono ze względu na jakość, smak, klarowność i kolor, gościło na stołach podczas najważniejszych obrad, uczt i biesiad. XV wiek, to okres rozkwitu piwowarstwa w całym wareckim regionie. W tym czasie aż 30 piwowarów kultywowało tam tradycje browarnicze.
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wareckie piwo przyniosło ogólnopolską sławę temu mazowieckiemu miastu, które prawa miejskie otrzymało w XIV wieku i które znajduje się zaledwie 50 km na południe od Warszawy. Historia obecnego zakładu rozpoczęła się w maju 1968 roku, kiedy to podjęto decyzję o budowie nowoczesnego browaru w Warce.
Inwestycja ruszyła w 1973 roku. W 1975 r. została wyprodukowana pierwsza butelka piwa. Do maja 1976 roku browar w Warce wchodził w skład Zakładów Piwowarskich w Warszawie. Od 1 czerwca 1976 utworzono zakłady Piwowarskie w Warce. W końcu lat osiemdziesiątych przeprowadzono prace modernizacyjne, co pozwoliło na zwiększenie produkcji do ok. 500 tys. hl piwa rocznie. Prywatyzacja zakładu w 1994 r. przywróciła Browarom w Warce należytą pozycję. W sprywatyzowanej spółce o nazwie Browary Warka Sp. z o.o. rozpoczął się proces głębokich zmian. Znaczące inwestycje poczynione w ostatnich latach pozwoliły na podniesienie jakości piwa wareckiego do poziomu równoległego najlepszym w kraju. Inwestycje zwiększyły możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa i pozwoliły na poszerzenie gamy opakowań o beczki typu keg. Już w pierwszym kwartale 1997 roku pod względem ilości sprzedanego piwa Browary Warka zajęły szóste miejsce wśród browarów w Polsce.
Podstawą długofalowej strategii rozwoju i sprzedaży stały się produkty: Warka i Strong. Zapewnienie wysokiej jakości piw opracowanie strategii sprzedaży wdrożenie planu marketingowego, wprowadzenie nowych opakowań oraz nowego systemu dystrybucji stanowiło bazę, na której Browary Warka Sp. z o.o. zbudowały swój sukces. W 1998 roku browar sprzedał 1,2 mln hl piwa i znalazł się wśród krajowych "milionerów".
Od 9 listopada 1999 roku Browary Warka Sp. z o.o. weszły w skład Grupy Żywiec. W tym samym roku browar sprzedał 1,5 miliona hektolitrów piwa i znalazł się na piątym miejscu wśród browarów krajowych. W roku 2002 sprzedaż przekroczyła 1,5 miliona hl. Największe zasługi dla tak dynamicznego wzrostu sprzedaży ma sukces piwa Warka Strong na rynku krajowym: "Warka Strong... i nie ma mocnych". W roku 2003 nastąpiła zmiana osobowości prawnej Browarów Warka w związku z procesem integracji w ramach Grupy Żywiec. Zostały one przekształcone w Spółkę Akcyjną. Kolejnym krokiem na drodze integracji było prawne połączenie browaru z Grupą Żywiec, które nastąpiło w maju 2004.
We wrześniu 2004 roku zakończono modernizację której, koszt wyniósł 40 mln euro. Dzięki poczynionym inwestycjom wybudowano m.in. w ultranowoczesny system filtracji membranowej oraz warzelnię z największą na kontynencie europejskim kadzią filtracyjną o średnicy ponad 13 metrów. Budynek warzelni w Warce jest niecodziennym przykładem współczesnej architektury przemysłowej. Supernowoczesne urządzenia zostały wkomponowane w przestrzenny, lekki w swej konstrukcji budynek, który, dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym przypomina klimat starego browaru. Miedź, stal i zielonkawy granit - wewnątrz, miedź i "nadgryzione zębem czasu", czerwone cegły na zewnątrz sprawiają, że budynek o kubaturze blisko 30.000 m3 wygląda jak stary gmach, który poddano renowacji i zaadoptowano do współczesnych potrzeb.
Inwestycja ta miała na celu zwiększenie mocy produkcyjnych browaru z 2 mln hektolitrów piwa rocznie do 3,5 mln hektolitrów. Tym samym Warka stała się drugim, co do wielkości browarem w Grupie Żywiec. W Browarze wareckim pracuje ponad 300 osób, co czyni go największym pracodawcą w tym regionie.
W browarze w Warce produkowane są piwa: Warka, Strong i Królewskie. Od maja 2002 Browar w Warce posiada certyfikat potwierdzający zgodność systemu zarządzania jakością z wymaganiami normy ISO 9001:2000 oraz certyfikat systemu bezpieczeństwa produkcji żywności HACCP. W listopadzie 2005 zostały poddane ocenie certyfikacyjnej kolejne elementy systemu zarządzania: zarządzanie środowiskowe oraz zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. Pozytywne wyniki oceny dokumentują przyznane Browarowi w Warce certyfikaty zgodności z wymaganiami standardów: ISO 14001:2004, OHSAS 18001:1999 oraz PN-N 18001:2004.

Browar a region
Od początku swojego istnienia browar w Warce aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym regionu, w którym się znajduje. Przykładem dobrze rozumianej i bardzo pożądanej działalności charytatywnej browaru jest np. zakup w 2003 roku dwóch sztucznych nerek i głównego serwera dla szpitala wojewódzkiego w Radomiu. Browar przeznaczył środki pieniężne na wyposażenie wozów ratownictwa chemicznego dla lokalnej i powiatowej straży pożarnej. Kolejną inwestycją o charytatywnym charakterze był zakup sprzętu reanimacyjnego dla stacji pogotowia ratunkowego w Warce. Od szeregu lat browar w Warce sponsoruje działalność Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Tradycyjne już okolicznościowe wystawy organizowane przez Dyrekcję muzeum w związku z obchodami rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego są sponsorowane przez browar. Browar w Warce jest także przedsiębiorstwem wspierającym lokalną imprezę kulturalno-rozrywkową pod nazwą "Dni Radomia". Są jednym ze współorganizatorów i sponsorów tego wydarzenia. Pozycja regionalnego lidera umacniana jest dzięki włączaniu się browaru w życie społeczności lokalnej. Zaangażowanie w rozwój gospodarki wolnorynkowej oraz rozwój regionu zostały zauważone i decyzją Kapituły Nagrody Gospodarczej "Słowa Ludu" Browary Warka uhonorowano nagrodą Brylantowe Skrzydła 2003.

Nagrody
1997 - "Firma Roku" tytuł przyznany przez Polski Klub Biznesu
1998 - "Radomskie Skrzydła" - Za wybitne osiągnięcia w rozsławianiu ziemi radomskiej w kraju i zagranicą.
2002 - "Hit Handlu" - Nagroda pisma Handel dla najlepiej sprzedającego się produktu
2003 - "Piwo Roku" nagroda przyznana przez kapitułę "Rynków Alkoholowych" dla najlepszego polskiego piwa
2003 - "Brylantowe Skrzydła" przyznane przez kapitułę narody gospodarczej "Słowa Ludu" w dowód uznania wkładu firmy w rozwój gospodarki wolnorynkowej i rozwój regionu.
2004 - "Piwo Roku" nagroda przyznana przez czytelników "Rynków Alkoholowych" dla najlepszego polskiego piwa.
2004 - "Srebrny As" nadany Zakładom Piwowarskim w Warce Sp. z o.o. przez Polish Promotion Corporation w VIII edycji Konkursu Złotych i "Srebrnych Asów" za dynamiczny rozwój firmy.

Czego nie wiedzieliście o Warce:
- Istnieją dowody na to, że już w IX w. mieszkańcy grodu położonego na lewym brzegu Pilicy, obecnie Warka, na bazie jęczmienia zaczynają wytwarzać cieszący podniebienie złoty trunek
- Gdy po powrocie z Polski do Rzymu nuncjusz papieski Gaetano, zachorował poważnie na wrzód gardła, na łożu boleści wyszeptał: "...biera di Warka". Obecni przy łożu chorego duchowni sądząc, że chodzi o jakąś nieznaną świętą, zaczęli się modlić: "Santa Biera di Warka ora pro nobis" ("święte piwo z Warki, módl się za nami"). Chory słysząc to wybuchnął śmiechem i... ozdrowiał, bowiem nękający go wrzód pękł.
- Na etykiecie piwa znajduje się portret Kazimierza Pułaskiego. Warka to rodzinne strony tego polsko-amerykańskiego bohatera.

Zwiedzanie
Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach minimum 20 osób po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. W Centrum Konferencyjnym - wejście od ulicy Gośniewskiej można kupić gadżety firmowe oraz spróbować naszych wyrobów

Więcej informacji na temat zwiedzania
Centrum Konferencyjno - Szkoleniowe
tel.: (048) 666 12 66 ; 666 14 86


Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo sie ciesze, że poruszacie kwestie OHSAS. Ludzie za bardzo nie wiedza o co chodzi a kwestia jest bardzo istotna. Polecam rzucic okiem https://www.bmtrada.pl/certyfikacja-systemow/ohsas-18001 naprawde warto

    OdpowiedzUsuń