Advertisement
Historia Browaru
Historia piwowarstwa w Leżajsku, sięga początków XVI wieku, kiedy to w roku 1525 starostwo leżajskie otrzymało od króla Zygmunta I prawo warzenia piwa. Pierwszy browar powstał przy leżajskim zamku. Liczne pożary i wojny doszczętnie zniszczyły zakład, którego nigdy już nie odbudowano w tym samym miejscu. Decyzja o budowie nowego browaru zapadła na początku lat 70- tych. O nowej, dzisiejszej lokalizacji zakładu leżajskiego zdecydowały pokłady krystalicznie czystej, trzeciorzędowej wody głębinowej.
Inwestycje i moce
Oddany z końcem 1977 roku Browar, w pierwszym okresie nie wymagał dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Szybko rosnąca sprzedaż piwa doprowadziła jednak do podjęcia decyzji o zwiększeniu mocy. Początkowo produkcja w leżajskim browarze wynosiła ok. 600 tys.hl piwa rocznie. 13 Listopada 2001, po raz pierwszy w historii browaru w Leżajsku przekroczono magiczną liczbę 1 miliona hektolitrów wyprodukowanego piwa. Po przejęciu Browaru przez Heinekena produkcja zaczęła wzrastać, osiągając w 2002 roku 1,13 mln hl. Stało się tak właśnie dzięki zdynamizowaniu procesów inwestycyjnych. W latach 1999 - 2004 browar wydawał na inwestycje corocznie ok. 20 mln zł.
Zdolności produkcyjne Leżajska w roku 2005 szacowane są na 2,1 mln hl piwa. W roku 2004 sprzedano ponad 1,68 mln hl piw wyprodukowanych w leżajskim browarze. Plany produkcyjne na 2005 rok oceniane są realnie na 1,85 mln hl złotego trunku. W browarze zatrudnionych jest ponad 320 osób, co w przeliczeniu na jednego pracownika daje 6,5 tys. hl piwa rocznie. W 2005 roku piwo z Leżajska powinno stanowić 17 proc. całej produkcji Grupy Żywiec.
Z ważniejszych inwestycji w samym 2005 r należy wymienić: modernizację warzelni, zakup linii puszkowej (22 000 puszek/h), zwiększenie wydajności fermentowni, zmiana organizacji logistyki załadunku i rozładunku piwa. Zrealizowanie m.in. tych inwestycji pozwoli podnieść zdolność techniczną produkcji piwa na 2,9 mln hl piwa rocznie.
Jakość
Od początku swego istnienia Browar Leżajsk postawił na jakość swojego wyrobu, stosując najlepszej jakości surowce, wprowadzając nowe metody technologiczne, uruchamiając nowoczesne instalacje do produkcji piwa. Pozycję firmy i jej umiejętność dostosowania się do wymagań rynkowych potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia na imprezach piwnych takich jak: Targi w Lizbonie, Targi w Lipsku, Chmielaki, Polagra, Jesienne Spotkania Browarników.
Uhonorowaniem pozycji Leżajska na polskiej mapie piwnej było zdobycie w 1993 roku przez browar Srebrnego i Złotego Asa Polish Promotion Corporation Ltd., przyznawanego najlepszym polskim firmom, które nie tylko produkują doskonałe wyroby, ale także wyróżniają się sprawnością, solidnością oraz dodatkowo prowadzą działalność charytatywną.
Leżajsk uzyskał certyfikaty systemu zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2000 oraz certyfikat systemu HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) - certyfikat systemu bezpieczeństwa produkcji żywności.
Marki
Sztandarowymi markami Leżajska są marki regionalne: Leżajsk Pełne, Leżajsk Mocne, Podkarpackie. W browarze produkowane są też marki ogólnopolskie: Tatra Pils i Tara Mocne.
Adres Browaru w Leżajsku:
ul. II Armii Wojska Polskiego 5, 37-300 Leżajsk
tel.: +48 17/ 240 66 00, fax.: +48 17/ 240 66 09
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz