SABMiller, drugi na świecie producent piwa, kupuje od miliardera prawie 30 procent akcji największej polskiej grupy browarów. Płaci swoimi akcjami wartymi ponad miliard dolarów.
– To jak zamiana małego piwa na duże piwo – tak o operacji Jana Kulczyka mówi jeden z bankowców inwestycyjnych. Za ponad 28 proc. akcji Kompanii Piwowarskiej dostanie on 3,8 proc. akcji światowego giganta, warte ponad 1,1 mld dol.
Dzięki tej transakcji południowoafrykański koncern będzie jedynym właścicielem browarów produkujących w Polsce złocisty napój takich marek, jak Tyskie, Żubr czy Lech. SABMiller, wyceniany na 28,2 mld dol., jest znany na świecie z produkcji Pilznera, Urquella czy Grolscha.
Po transakcji Jan Kulczyk zamiast akcji polskiej spółki, której nie ma na giełdzie, będzie miał notowane w Londynie i Johannesburgu walory światowego giganta. Mogą one być zastawem przy zaciąganiu kredytów. To bardzo ważne przy pogłębiającym się kryzysie.
– To świetna operacja. Kulczyk jako akcjonariusz światowego koncernu będzie miał większe możliwości zdobycia środków na kolejne projekty – mówi Jacek Chwedoruk, prezes banku inwestycyjnego Rothschild Polska.
– Nieco żartobliwie przypomnę, że to właśnie w czasach kryzysu powstawały największe fortuny i najbardziej spektakularne projekty biznesowe – mówi "Rz" Jan Kulczyk. – Dlatego tak intensywnie reorganizujemy nasze aktywa w Polsce i angażujemy się w nowe projekty na arenie międzynarodowej – dodaje.
Według szacunków "Rz" wartość polskiego majątku Kulczyka (bez nieruchomości i kilku działek roponośnych) wynosi 4,5 mld zł. Majątek najbogatszego Polaka Zygmunta SolorzaŻaka, właściciela Polsatu, to według "Wprost" 6,5 mld zł.
Jan Kulczyk poza browarnictwem znany jest z inwestycji w branżę motoryzacyjną, a także w autostrady i energetykę. Ostatnio interesuje się surowcami energetycznymi – gazem i ropą. Teraz będzie mógł łatwo pozyskać pieniądze między innymi na finansowanie kolejnych inwestycji, jak na przykład rozbudowa Autostrady Wielkopolskiej.
Według informacji "Rz" Kulczyk może być zainteresowany zakupem akcji Banku Zachodniego WBK. Jego właściciel, irlandzki Allied Irish Banks, z powodu problemów finansowych może zostać zmuszony do sprzedaży polskiej spółki. Jak już informowaliśmy, rozważana jest operacja jej wykupu przez zarządzających nią menedżerów przy wsparciu polskich inwestorów.
– W grupie zainteresowanych jest Jan Kulczyk – mówi jeden z bankierów inwestycyjnych.
Kulczyk Investment House nie chce tej sprawy komentować. Jednak biznesmen ma już doświadczenie w sektorze finansowym. Był między innymi udziałowcem banku PBK oraz Warty, jednego z wiodących ubezpieczycieli w Polsce.
Źródło: Rzeczpospolita; Autor: Piotr Mazurkiewicz
Spodobał Ci się ten artykuł?
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.
O tym, że Jan Kulczyk zrobil to co zrobil pisało wielu. Natomiast dlaczego to zrobil dobrze opisałeś u siebie na blogu w wątku o kurczącym sie po raz pierwszy od lat polskim rynku.
OdpowiedzUsuńUstawodastwo gorsze, rynek nasycony. Z punktu widzenia zyskow w Polsce moze juz byc chyba tylk ogorzej. Tak wiec zamiana na udzialy w calym swiecie byla sprytna ;]
Who knows where to download XRumer 5.0 Palladium?
OdpowiedzUsuńHelp, please. All recommend this program to effectively advertise on the Internet, this is the best program!