Advertisement
Browar w Poznaniu to jeden z najnowocześniejszych browarów w Europie. Stosowane w nim dziś urządzenia do warzenia i rozlewu piwa w niewielkim stopniu przypominają te stosowane w latach 80-tych, kiedy otwarto browar, choć wtedy były to nowatorskie rozwiązania technologiczne. Obecnie możemy produkować 145 tys. hl piwa tygodniowo. Gdyby roczną ilość piwa rozlać do półlitrowych butelek, ustawionych jedna koło drugiej powstałby łańcuch o długości 45 tysięcy kilometrów. Można by nim opasać kulę ziemską. Gdybyśmy te same butelki położyli, to łańcuch otoczyłby kulę ziemską czterokrotnie.
Historia Browaru
Rok 1440. Najstarsze wzmianki o produkcji piwa na ziemi poznańskiej. Wówczas to po raz pierwszy spisano listę cechów: znalazło się na niej 12 piwowarów. Na przełomie XV i XVI wieku w Poznaniu działało już 108 piwowarów.
Rok 1872. Powstaje browar w Kobylepolu za sprawą ziemianina Józefa Mycielskiego, którego zabudowania do dziś wchodzą w skład majątku Kompanii Piwowarskiej.
Rok 1937. Browar braci Huggerów działający w Poznaniu przechodzi w ręce spółki grupy restauratorów w Poznaniu; rozpoczęte przez spółkę inwestycje zostają przerwane wybuchem wojny.
Rok 1945. Browar zostaje upaństwowiony.
Rok 1951. W wyniku zmian organizacyjnych i własnościowych powstają Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, - firma całkiem spora jak na czasy PRL-u. Należą do niej stary browar przy ul. Półwiejskiej, browar Kobylepole, a także browar Lackowskiego przy ul. Kościelnej oraz browary w Ostrowie, Krotoszynie, Bojanowie, Grodzisku Wielkopolskim, Czarnkowie, Trzciance, Miłosławiu, Śmiglu, Nowym Tomyślu, Wolsztynie, Wrześni, Gnieźnie i Koninie, a ponadto słodownie w Poznaniu i Stawiszynie.
Rok 1975. Rusza budowa nowego browaru pod czujnym okiem głównego projektanta Stefana Kwiatkowskiego z Biura Projektów Przemysłu Fermentacyjnego w Warszawie, które opracowało pełną dokumentację techniczno-ekonomiczną. Zabudowania browarniane wznoszone są na działce o powierzchni 17 ha. Istotną okolicznością, jaka przemawia za takim usytuowaniem browaru, jest bezpośrednie sąsiedztwo węzła kolejowego Poznań - Franowo (do zakładu doprowadzona zostaje bocznica kolejowa). Browar staje się perełką technologiczną i architektoniczną czasów PRL-u. W trakcie budowy stosowane są różnorodne nowe, nie wykorzystywane dotychczas rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne.
Rok 1980. Nowy browar w Poznaniu zostaje ostatecznie uruchomiony 16 maja, nazajutrz po uroczystym "zatarciu pierwszej warki". Pierwsze partie piwa rozlane są 23 czerwca 1980 r. i następnego dnia można je "nabywać w handlu".
Rok 1984. Uruchomiona zostaje największa w Polsce słodownia oparta na technologii francuskiej. Zdolności produkcyjne słodowni wynoszą 50 tysięcy ton słodu rocznie.
Rok 1992. Rozpoczyna się proces komercjalizacji. Powstaje jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pod nazwą Lech Browary Wielkopolski SA. Nowa nazwa browaru jest odzwierciedleniem strategii marketingowej, opartej na konsekwentnym budowaniu łatwo rozpoznawalnego wizerunku firmy i jej sztandarowej marki "Lech Premium". Lech Browary Wielkopolski SA prowadzi bezprecedensową kampanię reklamową, wiążącą markę Lech z kolorem zielonym, symbolizującym czystość, radość i młodość.
Rok 1993. Firma zostaje sprywatyzowana. Inwestorem strategicznym Lecha zostaje związana z Janem Kulczykiem spółka Euro Agro Centrum. Na jej czele staje kierujący firmą do dziś prezes Paweł Sudoł.
Rok 1995. Jan Kulczyk pozyskuje inwestora strategicznego - South African Breweries. Rozpoczyna się proces inwestycji technologicznych i wdrażania nowoczesnych technik zarządzania przedsiębiorstwem.
Rok 1999. firma South African Dokonuje się połączenie Lech Browary Wielkopolski i Tyskich Browarów Książęcych, w których strategicznym udziałowcem była także Breweries. Powstaje Kompania Piwowarska SA. Zintegrowanie dwóch firm o odmiennych rodowodach i różnych tradycjach owocuje powstaniem jednej z największych i najnowocześniejszych spółek piwowarskich w Polsce. W ramach konsolidacji podjęty zostaje zakrojony na szeroką skalę program inwestycyjny o wartości 200 milionów dolarów.
Rok 2001. Lech Browary Wielkopolski otrzymuje - jako pierwszy browar w Polsce - certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001.
Podłącz się do naszego kanału RSS , a najnowsze wpisy trafią wprost do Twojego komputera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz